Kościec noworodka cz. II

Nie należy nigdy zapominać, że przyjęcie przez człowieka postawy pionowej datuje się od niedawna, trzeba mieć to na uwadze szczególnie w odniesieniu do rozwoju kośćca. Przez całe epoki geologiczne bezpośredni przodkowie człowieka byli czworonogami z kręgosłupem w pozycji poziomej, a zmiana postawy na dwunożną miała i ma nadal daleko sięgające konsekwencje mechaniczne. Według słów reklamy pewnej firmy farmaceutycznej „Postawa pionowa, która pomogła człowiekowi w opanowaniu świata zwierzęcego, usposabia go również do bólów w okolicy lędźwiowej”. Skutki statyczne ustawienia ciała na jednym końcu nie są mniejsze, dlatego tylko że składa się ono z mięśni, kości i innych tkanek.

Od czasu przekręcenia się o 90° do postawy dwunożnej ciało ludzkie zmieniło wiele swych cech i proporcji, jednak wszyscy jego przodkowie należą do czworonożnej przeszłości. Zmiany, które pojawiły się od tego czasu, są poprawkami lub modyfikacjami istniejących kształtów, a nie nowymi kreacjami, nigdy w przeszłości nie wydarzyło się coś, co można by przyrównać do wyrzucenia na śmietnik starego projektu i zastąpienia go innym, zupełnie nowym. Swą podtrzymującą rolę kręgosłup musiał odgrywać bez przerwy, zarówno podczas zmieniania postawy, jak i po przyjęciu pionowej, musiał przystosować się do dwu nóg i dwu rąk zamiast do czterech nóg, przy użyciu konstrukcji, która była odpowiednia w innym okresie i do innych celów.

Mięśnie. W porównaniu z dorosłym u dziecka w wieku 6 miesięcy objętość mięśni jest niewielka, objętość kości duża. W pierwszych 3 latach życia mięśnie rosną szybciej niż kości, na zdjęciach rentgenowskich widać, że szerokość mięśni zwiększa się dwukrotnie prędzej niż szerokość kości. Szybkość wzrostu tych tkanek wyrównuje się w wieku 3 lub 4 lat i później już rosną jednakowo. Nagłe przyspieszenie wzrostu jednych i drugich obserwuje się w okresie dojrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *