Korzystne cechy grup krwi

Bezładność wydaje się być charakterystyczna dla rozmieszczenia grup krwi na świecie. Dlaczego proporcje grup są takie same u Basków jak u tubylców australijskich? Albo u Eskimosów z Grenlandii, podobne jak u Francuzów? Dlaczego Mongołowie, przypuszczalni przodkowie czerwonoskórych Indian, mają bardzo wiele krwi grupy B, podczas gdy u Indian prawie się jej nie spotyka? Posiadanie określonych grup krwi musi być zapewne połączone z korzyścią w określonych warunkach. 5 t ‚

Korzystne cechy grup. Ostatnio zaczynają wychodzić na jaw pewne korzyści zależne od grup krwi. Chirurg prof. łan Aird stwierdził częstsze występowanie wrzodów dwunastnicy u Anglików z grupą O, wśród należących do grupy A zdarza się częściej rak żołądka (około 20%), anemia złośliwa (25%) i cukrzyca niż wśród grupy O i B. Informacja ta w żadnym wypadku nie oznacza wywoływania wymienionych schorzeń przez grupy krwi, nie jest również wystarczająca dla wytłumaczenia, dlaczego na przykład spośród bogatych w grupę B ludów azjatyckich, które przedostały się przez Cieśninę Beringa do Ameryki Północnej, przedstawiciele grup B całkowicie wyginęli.

Jeszcze parę faktów o układzie ABO: grupa krwi osobnika zostaje nieodwołalnie ustalona mniej więcej pod koniec 2. miesiąca ciąży: grupę krwi można ustalić w 12 tygodniu ciąży na podstawie badania komórek wydalonych do płynu owodni (co jest bardzo pożyteczne w dochodzeniu ojcostwa): badanie tkanki mięśniowej pozwoliło ustalić grupy krwi u mumii sprzed 4 000 lat: wkrótce będzie można posłużyć się również kośćmi dawno pochowanych: bliźnięta niepodobne mają częściej tę samą grupę niż wynikałoby to ze zwykłego prawdopodobieństwa: u matek grupy O w małżeństwie z ojcami grupy A poronienia zdarzają się częściej, niż gdy matki grupy A są żonami mężczyzn grupy O (tak jak w Japonii, a prawdopodobnie i gdzie indziej),.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *