Czy podczas miesiączki można…?

Dziewczęta zawsze chcą wiedzieć, czy podczas miesiączki można robić pewne rzeczy. Czy można się kąpać i brać prysznic? Myć głowę? Jeździć konno? Ćwiczyć na wychowaniu fizycznym? Mieć stosunek? Pić zimne napoje i spożywać zimne jedzenie?

Odpowiedź na te wszystkie pytania brzmi – tak. Możesz robić to wszystko, co w pozostałe dni miesiąca. Oczywiście jeśli chcesz pływać, lepiej używać tamponu niż podpaski. Mogłaś słyszeć, że w czasie menstruacji nie wolno się kąpać ani brać prysznica. Nie jest to prawda. Wręcz przeciwnie, podczas miesiączki pocisz się znacznie więcej, a zatem codzienny prysznic lub kąpiel są rzeczą niezbędną. Mogłaś również słyszeć, że zimne jedzenie, zimne napoje oraz forsowne ćwiczenia mogą spowodować zwiększenie krwawienia, przedłużyć miesiączkę albo spowodować skurcze. To też nieprawda. W rzeczywistości, ćwiczenia mogą przynieść ulgę w przypadku skurczy.

Jest to gruntowne płukanie pochwy. Do tego zabiegu można użyć albo zwykłej wody, albo roztworu wody i octu, albo specjalnych preparatów. Niektóre kobiety używają przyrządów przypominających strzykawki, mających z jednej strony dyszę, a z drugiej zbiornik na wodę lub inny roztwór. Dyszę wprowadza się do pochwy, naciska się na zbiornik i dzięki wytworzonemu ciśnieniu płyn wpływa do pochwy. Inne zaś używają do tego celu irygatora zaopatrzonego w wężyk. Działa on na podobnej zasadzie.

Zabieg ten nie jest najlepszym rozwiązaniem. Na pewno nie jest niezbędny do utrzymania czystości, bo pochwa oczyszcza się sama poprzez wydzielaną przez siebie wydzielinę. Ma ona odczyn lekko kwaśny, co zapobiega rozwojowi bakterii. Irygacja może naruszyć równowagę kwasową i wywołać infekcję. Preparaty, które są w sprzedaży, mogą podrażnić tkankę pochwy. Ponadto zawsze istnieje niebezpieczeństwo wprowadzenia nowych drobnoustrojów, które mogą się znajdować na instrumentach do płukania. Oprócz tego zbyt duże ciśnienie wody mogłoby wprowadzić bakterie do macicy i wywołać infekcję. Sporadycznie lekarz może zalecić płukanie różnymi specjalnymi preparatami, lecz będzie to stanowić część leczenia infekcji pochwy. Poza tym płukania nie są zalecane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *